Slider 1

Zalety Pełnotłustej
Soi Ekstrudowanej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zalety pełnotłustej soi ekstrudowanej:

Rolnik ikonka
  • Strawność białka sięga 95% ( w poekstrakcyjnej śrucie sojowej mieści się w przedziale 81-85%)
  • cząsteczki włókna ulegają rozerwaniu dzięki czemu stają się łatwostrawne,
  • zwiększa się energia metaboliczna sporządzanej paszy,
  • zwiększa się wydajność mleczna dzięki dostarczeniu większej ilości białka chronionego nie rozkładanego w żwaczu. Obserwuje się również pozytywny wpływ na zawartość tłuszczu i białka w mleku.
  • biorąc pod uwagę dostępność składników pokarmowych i bezpieczeństwo pełnotłusta soja jest bardzo atrakcyjnym komponentem do tworzenia prestarterów i starterów dla młodych zwierząt – to właśnie dla nich zależy na łatwym trawieniu i stymulacji przewodu pokarmowego,
  • ekstrudat sojowy odznacza się wysoką czystością mikrobiologiczną co również jest ważne dla młodych prosiąt, cieląt, piskląt nie posiadających jeszcze dostatecznie wykształconego układu odpornościowego.

Największy efekt ekonomiczny możemy uzyskać stosując pełnotłustą soję ekstrudowaną w żywieniu drobiu i prosiąt, warchlaków, loch karmiących oraz bydła.

Pełnotłusta Soja ekstrudowana zawiera ok 32% białka ogólnego ( 36% s.m ) i jest ono źródłem wysokowartościowego białka roślinnego o wysokiej zawartości aminokwasów egzogennych (treoniny, lizyny, tryptofanu).

Olej sojowy zawiera około 54% nienasyconego kwasu linolowego, a to właśnie kwasy nienasycone są lepiej trawione ze względu na ich większą polaryzację i zdolność do tworzenia miceli z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego jest on bardziej strawny a niżeli olej palmowy, smalec czy też utylizacyjne tłuszcze zwierzęce.

Podsumowując proces ekstruzji nie ma większego wpływu na zawartość białka ogólnego paszy, jednakże przyczynia się do lepszej przyswajalności podanego białka ( do 10% ), metioniny z cystyną ( do 14%), lizyny (do 13%), dzięki zwiększeniu powierzchni dostępu dla enzymów trawiennych. Pasza ekstrudowana trawiona jest więc w większej objętości (do 95%), a także cechuje się większą zawartością energii metabolicznej.

Rolnik ikonka

Ekstruzja Pasz

Proces ekstruzji zaliczany jest do najbardziej rozpowszechnionego sposobu obróbki cieplnej surowca oraz jedną z najnowocześniejszych metod obróbki prowadzącej do uzyskania pasz o najwyższej jakości.

Ekstruzja jest to proces polegający na gnieceniu surowca w celu stworzenia wysokiego ciśnienia oraz automatycznego ogrzania materiału do temperatury 130C – 135C

Należy zauważyć iż ekstruzji pasz towarzyszą również następujące czynniki:

Obróbka cieplna – szybkie ogrzanie materiału do temp. 130-135C prowadzi do dezaktywacji substancji antyżywieniowych: inhibitorów trypsyny oraz ureaz w paszy, które wpływają negatywnie na przyswajanie pasz przez zwierzęta oraz mogą prowadzić do zaburzeń metabolicznych,

Sterylizacja – wysoka temp. Przyczynia się do niszczenia bakterii (również salmonelli), grzybów, pleśni, wirusów i zarodników, dzięki czemu wydłuża się okres przydatności produktu do skarmiania.

Ekspansja – ekstrudat po opuszczeniu matrycy dostaje się do obszaru o znacznie niższym ciśnieniu oraz temperaturze. W tym momencie gwałtownie uchodząca z produktu para dodatkowo rozrywa produkt, a dokładniej dochodzi do rozerwania komórek tłuszczowych zwiększając w ten sposób dostępność energii pochodzącej z tłuszczów.

Zwiększa się dostępność aminokwasów w pokarmie dzięki rozbiciu struktury białka

Stabilizacja – w wyniku dezaktywacji enzymów: lipazy oraz lipooksydazy, które odpowiedzialne są za rozkład tłuszczów,

Zwiększa się smakowitość produktu – skrobia zostaje rozłożona na prostsze oraz słodsze komponenty, zostają zneutralizowane nieprzyjemne lotne komponenty smakowe ( np. fasolowy smak soi ), gotowy produkt dodatkowo poddawany jest rozdrobnieniu a jego naturalna homogeniczna struktura sprawia, iż jego struktura jest lepsza w porównaniu do surowców tradycyjnych.